Zapytaj o dostępność!
Mazury
Kraina Tysiąca Jezior
Gąsiorowo, niewielka miejscowość położona na granicy Warmii i Mazur, nad jeziorem Gąsiorowskim. Znajduje się nieco ponad 25km na pd.- wsch. od Olsztyna na trasie z Olsztyna do Pasymia, przez Klebark Wielki. Serdecznie zapraszamy Państwa do odwiedzenia całorocznego, malowniczo położonego gospodarstwa agroturystycznego w Gąsiorowie.
Nasze gospodarstwo położone jest w pięknej okolicy, niedaleko jeziora Gąsiorowskiego, 200m do linii brzegowej. Posiadamy własny, zarybiony staw, karp, lin, szczupak, karaś. Na pobliskich jeziorach można uprawiać sporty wodne, korzystać z kąpieli oraz wędkować. Do dyspozycji naszych gości znajduje się sprzęt wodny, łódki, kajaki, nieopodal znajdują się również korty tenisowe. U nas wędkarz, grzybiarz, rowerzysta czy wędrowiec znajdzie tutaj wypoczynek, a cisza i spokój oraz ciepła i miła rodzinna atmosfera pozwoli na regenerację sił od miejskiego zgiełku.
200m od linii brzegowej
Znakomite trasy rowerowe
Huśtawka i hamaki w ogrodzie
Miejsce na ognisko
Atrakcje okolicy
Wioska Radoska znajduje się w bliskim sąsiedztwie jezior Giławskie, Gąsiorowskie i Krzywe.
Jezioro Gąsiorowskie
Malownicza przestrzeń
400 metrów
Położenie: Do jeziora można dojśc spacerem z obiektu 400 m Wioska Radoska, znajduje się tu mini marina z łódką, rowerem wodnym a także pomostem z drabinką ułatwiającą zejście do wody.
Wędkarstwo: Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Krzywek w zlewni rzeki Łyna nr 22. Jezioro reprezentuje typ linowo-szczupakowy. Wśród ichtiofauny dominuje okoń, szczupak, lin, karaś pospolity, leszcz, karp, sandacz, boleń, węgorz i sum. Gospodarka zarybieniowa dotyczy szczupaka.
Dodatkowe informacje: jest to jezioro przepływowe. Znajduje się w kompleksie hydrologicznym z dwoma jeziorami, Giławskim i Krzywym. Na północny, obok dopływu (cieśniny) z jeziora wypływa Kanał Giławy. Jezioro ma wydłużony kształt.
Jezioro Krzywe
Wypocznij nad wodą
Położenie: To tajemnicze jezioro, do którego można dopłynąć naszą łódką lub rowerem wodnym z Mariny, jest to kameralny zakątek na romantyczny czas, można stąd obserwować spacerujące brzegiem żurawie wypatrywać sarny przychodzące do wody, zobaczyć żeremie bobrów.
Wędkarstwo: Zbiornik należy do obwodu rybackiego jeziora Krzywek w zlewni rzeki Łyna nr 22. Jezioro reprezentuje typ linowo-szczupakowy. Wśród ichtiofauny dominuje okoń, szczupak, lin, karaś pospolity, leszcz, karp, sandacz, boleń, węgorz i sum. Gospodarka zarybieniowa dotyczy szczupaka. Nie prowadzi się odłowów rybackich.
Dodatkowe informacje: Krzywe jest jeziorem przepływowym. Znajduje się w kompleksie hydrologicznym z dwoma jeziorami, Giławskim (dopływ na południu) i Gąsiorowskim (dopływ na północy). Na północny, obok dopływu (cieśniny) z jeziora Gąsiorowskiego, wypływa Kanał Giławy. Jezioro ma wydłużony kształt i ułożone jest południkowo. Jego długość wynosi 0,55 km a szerokość 0,14 km.
Jezioro Giławy
Urokliwie jezioro w sercu Warmii
500 metrów
Jezioro znajduje się 500 m od obiektu Wioska Radoska, na wysokości 144,3 m n.p.m. zbiornik jest dobrze dostępny od strony wschodniej i zachodniej. Dojechać można drogą przy żwirowni nad brzeg jeziora. Istnieje kilka niewielkich, drewnianych pomostów wędkarskich i plaża miejska z łagodnym zejściem i pomostem idealna do relaksu i pływania.
Wędkarstwo: Jezioro należy do obwodu rybackiego jeziora Giławy w zlewni rzeki Łyna nr 23. Zbiornik reprezentuje typ linowo-szczupakowy. Ichtiofauna reprezentowana jest przez takie gatunki jak okoń, szczupak, lin, karaś pospolity, leszcz, karp, sandacz, boleń węgorz i sum. Gospodarka zarybieniowa dotyczy szczupaka, węgorza i suma. Długość jeziora wynosi 1,7 km a szerokość ponad 0,2 km. Co ciekawe w środkowo-zachodniej części znajduje się wypływ Kanału Giławy, który uchodzi do jeziora Krzywe, a dalej do Wardęgi.
Sklepy Pasym i okolice
Lokalne sklepy i jarmark Pasym
8,5 km
W Pasymiu znajdą Państwo popularne sklepy, takie jak Dino, Delikatesy Centrum czy Biedronka. Na rynku znajdują się również piekarnia oraz apteka. Dodatkowo, codzienny jarmark to doskonała okazja, by zaopatrzyć się w świeże, lokalne produkty i poczuć klimat tego urokliwego miasteczka.
Jazda konna na hucułach
Huculskie Przejażdżki
W pobliskim ośrodku agroturystycznym, zaledwie kilkaset metrów od domku, mogą Państwo skorzystać z jazdy konnej, dostępnej zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Miłośnikom koni szczególnie polecamy niezapomniane przejażdżki w terenie na pięknych hucułach, organizowane przez Cudowną Panią Monikę z Rancho Maja.
Znakomite trasy rowerowe
Rowerem Po Kolei
8 km do trasy
Polecamy rowerem po kolei ( Szczytno – Biskupiec) Rowerem Po Kolei
Długość: 41.2 km Suma podjazdów: 81 m Suma zjazdów: 70 m Maksymalna wysokość: 186 m n.p.m.
Minimalna wysokość: 143 m n.p.m. – wjazd w Dźwierzutach
Biskupiecka część trasy ma 12 km długości i rozpoczyna się w okolicach jeziora Kraksy. Cała trasa rowerowa została wytyczona w miejscu zlikwidowanej w 1994 roku linii kolejowej, która łączyła Biskupiec i Szczytno. Torowisko zostało zastąpione ścieżką o nawierzchni z masy bitumicznej, a dawne wiadukty zostały wyremontowane. Przy trasie znajdują się budynki dawnych stacyjek kolejowych, takich jak Kobułty, Rudziska, Ochódno i Nowe Kiejkuty.
Pozostałe atrakcje
52 km
Zamek w Reszlu
79 km
Wilczy Szaniec
57 km
Święta Lipka Sanktuarium Matki Bożej
22 km
Zamek w Olsztynie
44 km
Gietrzwałd Sanktuarium Maryjne
8 km
Spływ kajakowy nad rzeką Kośna
Historia wsi Gąsiorowo
Wieś założona przez zasadźcę Sebastiana Lichtensteina, który przywilejem księcia pruskiego Albrechta z 18 marca 1564 roku otrzymał 4 łany sołeckie i 48 łanów czynszowych, by rozdzielić je następnie wśród chłopów. Założenie osady nastręczało jednak sporo trudności, toteż samo Gąsiorowo (nazwane tak przez osadników z Mazowsza) otrzymało w sumie 18 łanów (w tym 4 sołeckie), natomiast resztę włączono do obszarów wiejskich Krzywonogi i Zaborowa, co zresztą wcale nie pomogło, gdyż w rejonach tych stale brakowało osadników.

W 1741 roku sprowadzono tu 5 rodzin pracujących na rzecz folwarku królewskiego w Jęczniku. Jednak w 1785 roku Gąsiorowo określano jako wieś czynszową. Było w niej 9 domów i 66 mieszkańców. W raporcie starosty szczycieńskiego von Gaudeckera z 1730 r. odnotowano Gąsiorowo jako miejscowość posiadającą szkołę.

W okresie wojen napoleońskich w 1807 roku w pobliskich lasach gubili się podobno francuscy żołnierze – do dzisiaj odnajdywane są monety francuskie i guziki z mundurów żołnierskich. Na początku XX w. (1905) wieś pod względem wyznaniowym wyglądała tak: protestanci 23 (25,8 proc.); Katolicy: 66 (74,2 proc.). W referendum z lipca 1920 r. na Prusy Wschodnie oddano 58 głosów, a na Polskę 1 głos. 16 lipca 1938 roku nazwę Gonschorowen zmieniono na Lichtenstein na pamiątkę Sebastiana Lichtensteina – zasadźcy wsi. W 1939 roku istniało 11 gospodarstw chłopskich. Większość z nich liczyła od 20 do 100 ha. Gąsiorowo to wieś o tradycjach mazurskich, ewangelickich. Położona jednak przy granicy z katolicką Warmią miała ludność mieszaną – w 1935 roku było tu 73 katolików należących do parafii w Giławach.

Po 20 stycznia 1945 Lichtenstein został zajęty przez Armię Czerwoną i oddany pod dowództwo sowieckie. W relacji Rosy Pollet o losach społeczności wiejskiej pod koniec II wojny światowej znajdujemy następujące informacje o Gąsiorowie: Rosjanie porwali Antona Boczka i Alfonsa Surreya. Dwie osoby zginęły podczas próby ucieczki. Pięciu mieszkańców zginęło jako członkowie Wehrmachtu. W 1975 roku Gąsiorowo włączono do obszaru gminy Purda.
